Az angol mássalhangzók ismertetésekor már esett szó az /ɹ/ fonéma néhány realizációjáról, de a valóság – mint mindig – ez esetben is változatosabb.
Először elevenítsük fel a „szabványos” amerikai és a brit /ɹ/ realizációja közti alapvető különbséget. Mindkét változat approximáns, vagyis a nyelv semmi mással nem érintkezik, csak közelíti a szájpadlás valamely részét; és mindkettőt a nyelv oldalirányú széthúzódása jellemzi, akárcsak a [l] hangot. De míg a brit képzésekor a nyelv hegye (apex) a fogmeder (alveolus) mögötti területhez emelkedik (azaz apiko-posztalveoláris), addig az amerikaiban a nyelv hegye hátrahúzódik, belesüpped a nyelv testébe, ami miatt az egész szerv feltorlódik, megvastagodik, így a szűkület a nyelv háta (dorsum) és az ínyvitorla (velum) előtti terület között alakul ki, azaz dorzo-preveláris hangról van szó.
Retroflex
Sok leírásban olvasható, hogy az amerikai /ɹ/ retroflex, ami alatt a nyelv hegyének visszahajlítását (retro ’vissza’ + flex ’hajlított’) szokták érteni. Ezzel a kijelentéssel azonban több probléma is van. Az egyik az, hogy a fonetikában egy-egy hangot alapvetően a képzési helyével és módjával szokás azonosítani, de a retroflex jellemző a kettő közül melyiknek felel meg?
- A képzési helynek? (pl. kemény szájpadlásnál: palatális; esetleg a fogmeder mögött: posztalveoláris)
- Vagy a képzési módnak? (pl. zárhang, approximáns, orrhang)
Valójában egyiknek sem: igazából csak egy változó tartalommal feltölthető rövidítés. Fonetikai szempontból teljesen nélkülözhető ez a kifejezés, hiszen sokkal pontosabban lehet nélküle fogalmazni, bár kétségtelenül hosszabban: apiko-posztalveoláris approximáns vs. retroflex approximáns.
De bármilyen képzési módot és helyet is jelöljön, egy valami azonban biztos: a visszahajlítás mindenképpen a nyelv hegyére vonatkozik.
Éppen ezért áll távol a valóságtól az a kijelentés, hogy az általános amerikai /ɹ/ retroflexként realizálódik, hiszen annak képzésekor a nyelv hegye belesüpped a testébe, így részt sem vesz a szűkület kialakulásában, mivel az a nyelv hátának közreműködésével jön létre. Az amerikai [ɹ] hangot tehát semmiképpen nem lehet retroflexnek nevezni!
A brit hangról ugyanakkor fentebb már olvashattuk, hogy annak képzése épp, hogy apiko-posztalveoláris, ami akár meg is felelhet a retroflex jelentésének, így ha valamelyik változatra rá akarjuk sütni, hogy retroflex, akkor az bizony inkább a brit… Emiatt illik jobban a brit angolhoz a [ɻ] jelölés, mely a maga alsó nyúlványával összecseng a szintén retroflexnek tartott, ténylegesen apiko-posztalveoláris ill. -palatális [ʈ, ɖ, ɳ] hangok jelölésével.
Magán- ill. mássalhangzó előtti /ɹ/
Az /ɹ/ képzését a hangkörnyezet szerint két csoportra oszthatjuk: arra, amikor magánhangzó előtt áll, és arra, amikor nem (azaz mássalhangzó vagy szünet előtt). A különbség a brit ill. britszerű angol nyelvváltozatokban szembetűnőbb, hiszen ezekben a nem magánhangzó előtti /ɹ/ egyáltalán nem ejtődik. Ez persze csak akkor igaz ebben a formában, ha abból a nézőpontból indulunk ki, hogy a nyelvjárások alapvetően azonosak fonémikusan, és a különbségek csak a fonémák realizációiban (ill. azok hiányában) jelentkeznek – ahogy arról már egy korábbi alkalommal olvashattunk. Abban a posztban a magánhangzó előtti (tehát a mindig mindenki által kiejtett) előfordulást /ɹ/, a többit pedig az „alápontozott” /ɹ̣/ jelölte, melyek ez alkalommal is segítségünkre lesznek.
Apró eltérés azonban az amerikai típusú változatokban is lehetséges a kétfajta előfordulás közt. Megeshet ugyanis, hogy az /ɹ̣/ diafonémát lágyabban, kevésbé feltornyosuló nyelvvel ejtik, melynek következtében nagyobb távolság marad a szájpadlás és a nyelv háta között, ahol így a keresztüláramló levegő kisebb mértékben súrlódik, ami kevesebb zajt kelt. Ezt az allofónt jelöljük most [ɹ˕]-ként.
Érdekes módon összefüggés mutatkozik az /ɹ/ tényleges képzési módja (posztalveoláris vs. preveláris) és az /ɹ̣/ kiejtése között: azok, akik az /ɹ̣/ diafonémát nem ejtik, nyelvheggyel képzik az /ɹ/-t: [ɻ]. Akik viszont kiejtik, a nyelv hátával képezve [ɹ]-ként vagy [ɹ˕]-ként teszik – akárcsak az /ɹ/ fonémát. Más szóval: az r-ejtő (rotikus) nyelvjárásokban alapvetően preveláris [ɹ]-t ill. [ɹ˕]-t, a nem rotikusokban pedig posztalveoláris [ɻ]-t találunk, legyen az a Brit-szigeteken, Amerikában, vagy Ausztráliában. Röviden: /ɹVɹ̣C/ = [ɹVɹC, ɹVɹ˕C, ɻVC].
- cart [US kʰɑˑɹt ̚, kʰɑˑɹ˕t ̚; GB kʰɑˑt ̚] /kɑːɹ̣t/
- floor [US flσːɹ, flσːɹ˕; GB flσː] /flɔːɹ̣/
- raw [US ɹ̮ɔː; GB ɻ̮σː] /ɹɔː/
Amerikai változatok
Uvularizált /ɹ/
Amerikában a preveláris [ɹ] mellett létezik az /ɹ/ ill. /ɹ̣/ fonémának egy még jobban, egészen a nyelvcsap (uvula) közelébe hátrahúzott változtata is: ezt az uvularizált változatot jelölje most az áthúzott [ɹ]. Jobb lenne hullámvonallal áthúzni ([ɹ̴]), de az nem mindegyik böngészőn jelenik meg helyesen, pedig az rögtön utalna a hangzásbéli eltérésre is, hiszen a [l]–[ɫ]-pároshoz hasonlóan az uvularizált [ɹ] hangzása is kicsit mélyebb, „sötétebb” tónusú.
- cart [US kʰɑˑɹt ̚] /kɑːɹ̣t/
- floor [US flσːɹ] /flɔːɹ̣/
- raw [US ɹ̮ɔː] /ɹɔː/
Britszerű [ɻ]
A tipikus New York-i beszédre és a Black English-re a posztalveoláris [ɻ] jellemző, és ezzel összhangban a nem rotikusság – bár a fiatalabbak, úgy tűnik, kezdenek rotikussá válni, azaz terjedőben van az /ɹ̣/ kiejtése is, mégpedig [ɹ˕]-ként. Ez pedig valószínűleg előbb-utóbb maga után vonja az /ɹ/ = [ɻ] lecserélését is [ɹ] hangra.
Brit változatok
A britszerű nyelvjárások (beleértve Ausztráliát és Új-Zélandot is) nagyobb változatosságot mutatnak.
Amerikaiszerű [ɹ]
A hagyományos RP-ben és sok helyi nyelvjárásban a posztalveoláris [ɻ] hangot találjuk, de például a médiában gyakran hallhatjuk a preveláris [ɹ] hangot is. Ez azonban nem feltétlenül jelent amerikanizálódást, hiszen Amerika benépesítése idején a Brit-szigeteken még valószínűleg a preveláris kiejtés volt az elterjedtebb, ami a tengerentúlon máig fenn is maradt. A szigetország egyes területein viszont továbbfejlődött a mai posztalveolárissá, de pl. a Brit-sziget délnyugati területén, ill. az Ír-szigeten még ma sem ritka az /ɹ/ és az /ɹ̣/ preveláris kiejtése – utóbbi akár a lágyabb [ɹ˕]-ként is.
Tap
Réges-régen a tap, azaz a [ɾ] volt az /ɹ/ fonéma (vagy inkább akkor még /ɾ/) szokásos realizációja, amiből aztán [ɹ], majd [ɻ] lett. De a konzervatív tájegységeken, főleg Skóciában, még ma is él a mai magyarban is megtalálható tap, bár kezd visszaszorulni a preveláris [ɹ] ill. [ɹ˕] javára. (Érdekes módon még akár az RP-ben is felbukkanhat a tap mássalhangzó után vagy két magánhangzó között.)
- cart [SK kʰaɐɾt, kʰaɐɹ˕t] /kɑːɹ̣t/
- raw [SK ɾ̮ɔɔ, ɹ̮ɔɔ] /ɹɔː/
- merry [SK ˈmɛɾɘ, ˈmɛɹɘ; RP ˈmEɾɩ, ˈmEɻɩ] /ˈmɛɹi/
Labiodentális
Mint tudjuk, az /ɹ/ hangsúlyos szótag elején ajakkerekítéses, azaz nem csak a nyelv, hanem az ajkak is hallható szűkületet hoznak létre. Vannak azonban olyan beszélők, akik a két ajak részvételét az alsó ajak és a felső fogsor részvételére cserélik fel, és e két testrész közelítésével (de nem összeérintésével) képzik a szűkületet. Ezt a hangot jelöljük most [ʋ̨̑]-ként. Az is előfordulhat, hogy e mellől a szűkület mellől eltűnik a másik, a nyelv hegyével képzett szűkület, ami a [ʋ̑] hangot eredményezi. (A [ʋ] hang szintén ismerős lehet a magyarból.)
- raw [GB ʋ̨̑σː, ʋ̑σː] /ɹɔː/
/ɹ/ majdnem = /w/
Olyan beszélőkkel is lehet találkozni, akik – talán már beszédhibának minősíthetően – az /ɹ/ fonémát szinte ugyanúgy realizálják, mint a /w/-t, de annál valamivel kevesebb szűkülettel: [w˕], így az ő hallgatóságuknak sokszor a szövegkörnyezetre kell hagyatkozniuk a jelentés megfejtéséhez.
- west [GB wEst ̚] /wɛst/
- rest [GB w˕Est ̚] /ɹɛst/