Az angol szótagolás korántsem olyan egyszerű, mint pl. a magyar. Sokféle elmélet létezik rá, főleg fonológiai megközelítésűek – most következzen egy fonetikai megközelítés.
(A szótagolás és a szavak sorvégi elválasztása nem feltétlenül esik egybe az angolban, ezért fontos nyomatékosítani, hogy ez az írás a szótagolásról szól, nem az elválasztásról, hisz ez utóbbi helyesírási kérdés, nem fonetikai.)
A fonetika, mint tudjuk, a beszédhangokat vizsgálja, így a szótaghatárok helyének meghatározásakor nem is tehet mást, mint az egyes kiejtett beszédhangok fizikai jellemzőit (mint pl. erősség, hosszúság) veszi figyelembe. A fonetikai szótaghatárokkal nem mindig esnek egybe a fonológiai szótaghatárok, ami a két tudományág eltérő eszköztárából és megközelítéséből adódik.
De mindenekelőtt jöjjön egy rövid elméleti áttekintés.
Egy szótag három részre oszlik, ebből csak a központi része, a nukleusz kötelező, melyet egy magán- (vagy kettős-)hangzó vagy egy szótagalkotó mássalhangzó tesz ki. A nukleusz előtt és után is állhat egy vagy több mássalhangzó, ezeket nevezzük pre- ill. poszt-nukleusznak. (Ezeket a fonológiában onset-nek ill. coda-nak nevezik.)
A kérdés leegyszerűsítve tehát az, hogy a két magánhangzó közti egy vagy több mássalhangzó közül melyik melyik magánhangzóval tartozik egy szótagba. Mivel a szótagolás szorosan összefügg a nyelv ritmusával, ezért a megfigyeléseket az angol esetében is szabályszerűsíteni lehet, így e szabályok ismeretében elkerülhető, hogy minden egyes szó vagy kifejezés szótagszerkezetét külön-külön kelljen megállapítani – ami eleve lehetetlen, hiszen naponta születnek új szavak ill. összetételek.
Az angol szótagolásban két dolognak van kiemelt jelentősége: az egyik, hogy a nukleuszban lévő magánhangzó hangsúlyos-e; a másik pedig, hogy ez a magánhangzó rövid-e, vagy hosszú ill. kettőshangzó-e. Bármily meglepő, de az, hogy milyen mássalhangzók állnak mögötte, kevésbé fontos, és éppen ebből adódik a fonológiai és a fonetikai megközelítés eltérése, mivel előbbi épp ezen mássalhangzók jellemzői alapján állapítja meg a szótaghatárokat.
Na de ennyi felvezetés után lássuk a szótagolás fonetikai alapokon nyugvó szabályait. (A példákban kötőjellel jelzem a szótaghatárokat.)
Főhangsúlyos magánhangzó + egy mássalhangzó
Ha egy főhangsúlyos magánhangzót csak egy mássalhangzó követ, az a magánhangzó típusától függően kerül vele azonos vagy eltérő szótagba.
Rövid magánhangzó
A hangsúlyos rövid magánhangzó (vagyis az /US ɑ, GB ɒ; ʌ; æ; ɛ; ɪ; ʊ/ realizációja) mindig magához köti az azt követő mássalhangzót, feltéve, hogy a következő nukleusz hangsúlytalan. A mássalhangzó itt önállóan sem tartozhatna a következő szóhoz, hiszen angol szó nem végződik rövid magánhangzóra.
- very [US ˈvEɹ-i; GB ˈvEɻ-i] /ˈvɛɹi/
- cutting [US ˈkʰʌɿ-ɩŋ; GB ˈkʰɐt-ɩŋ] /ˈkʌtɪŋ/
- atomic [US ə-ˈtʰɑm-ɩk̚; GB ə-ˈtʰɒm-ɩk̚] /US əˈtɑmɪk; GB əˈtɒmɪk/
- cellar [US ˈsEl-ɹ̩; GB ˈsEl-ɐ] /US ˈsɛləɹ; GB ˈsɛlə/
Hosszú magánhangzó vagy kettőshangzó
A főhangsúlyos hosszú magánhangzók (/ɑː; ɔː; US ɜːɹ, GB ɜː/) ill. kettőshangzók (/ɪi, ʊu, eɪ, aɪ, aʊ, ɔɪ, oʊ; GB ɛə, ɪə, ʊə/) realizációit követő mássalhangzó azonban mindig a következő szótaghoz kerül, feltéve persze, hogy van következő, és az hangsúlytalan.
- boring [US ˈbσˑ-ɹɩŋ; GB -ɻ-] /ˈbɔːɹɪŋ/
- taking [ˈtʰEɪ-kɩŋ] /ˈteɪkɪŋ/
- take off [US ˈtʰEɪk-ˈɔˑf; GB ˈtʰEɪk-ˈɒf] /US ˈteɪk ˈɔːf; GB ˈteɪk ˈɒf/
- murder [US ˈmɹ̩ˑ-dɹ̣; GB ˈmɜˑ-dɐ] /US ˈmɜːɹdəɹ; GB ˈmɜːdə/
- sailor [US ˈsEɪ-lɹ̩; GB ˈsEɪ-lɐ] /US ˈseɪləɹ; GB ˈseɪlə/
A hosszú ill. rövid magánhangzók eltérő viselkedéséből még egy érdekesség következik: ha egy szó US ill. GB kiejtése közt a magánhangzó típusában van eltérés, akkor ugyanannak a szónak eltérő lesz a két nyelvváltozat szerinti szótagolása.
- laughing [US ˈlæf-ɩŋ; GB ˈlɑˑ-fɩŋ] /US ˈlæfɪŋ; ˈlɑːfɪŋ/
- forest [US ˈfɔˑ-ɹəst̚; GB ˈfɒɻ-ɩst̚] /US ˈfɔːɹəst; GB ˈfɒɹɪst/
- hairy [US ˈhEɹ-i; GB ˈhEɜ-ɻi] /US ˈhɛɹi; GB ˈhɛəɹi/
Főhangsúlyos magánhangzó + két mássalhangzó
Ha a nukleuszt két mássalhangzó (majd egy hangsúlytalan nukleusz) követi, akkor a rövid és hosszú magánhangzók már jóval kevésbé viselkednek eltérően: alapvetően a két mássalhangzó között van a szótaghatár.
- hunted [US ˈhʌn-təd ̚; GB ˈhɐn-tɩd ̚] /ˈhʌntə̣d/
- gifted [US ˈgɩf-təd ̚; GB ˈgɩf-tɩd ̚] /ˈgɪftə̣d/
- princes [US ˈp̮ʰɹ̮ɩnsəz̥; GB ˈp̮ʰɻ̮ɩnsɩz̥] /ˈpɹɪnsə̣z/
- boosted [US ˈbʊus-təd ̚, -μu-; GB ˈbμus-tɩd ̚] /ˈbʊustə̣d/
- ancient [ˈEɪņ-ʃənt] /ˈeɪnʃənt/
Ez alól csak néhány, a találkozó mássalhangzók típusától függő kivétel van.
Kivételek
A kivételek is igazából csak félig kivételek, mivel csak hosszú magánhangzó ill. kettőshangzó után kerül mind a két mássalhangzó a következő szótag elejére. Rövid magánhangzó után viszont az előző pontban leírtak következnek be, azaz a két mássalhangzó között van a szótaghatár. Mint látni fogjuk, a legtöbb esetben a mássalhangzókettős második eleme approximáns: /j, w, ɹ/.
Zárhang + approximáns: az imént leírtak mellett az is előfordulhat, hogy a zárhang unreleased-ként vagy glottal stop-ként ill. azzal követve realizálódik – ekkor a kivétel megszűnik kivételnek lenni, hiszen a szótaghatár megint csak az approximáns elé kerül, még hosszú magánhangzó után is.
- tubular [US ˈtʰʊu-bjə-lɹ̩, ˈtʰʊub̚-jə-lɹ̩, -μu-; GB ˈtʰjμu-bjʊ-lɐ, ˈtʰjμub̚-jʊ-lɐ, -jə-] /US ˈtʊubjələɹ; GB ˈtjʊubjʊlə, -jə-/
- equal [ˈɪi-kwɫ̩, ˈɪik̚-wɫ̩, ˈɪikʔ-wɫ̩] /ˈɪikwəl/
- appropriate [US ə-ˈp̮ʰɹ̮σɷ-pɹi-ət̚, ə-ˈp̮ʰɹ̮σɷp̚-ɹi-ət̚; GB ə-ˈp̮ʰɻ̮ɜɷ-pɻi-ət̚, ə-ˈp̮ʰɻ̮ɜɷp̚-ɻi-ət̚] /əˈpɹoʊpɹiət/
- evacuate [US ɩ-ˈvæk-jə-ˌwEɪt̚, ɩ-ˈvæk-jμ-ˌEɪt̚; GB ɩ-ˈvæk-jμ-ˌEɪt̚; -k̚-] /ɪˈvækjueɪt/
- equity [US ˈEk-wə-ɿi, -ti; GB ˈEk-wə-ti; -k̚-, -kʔ-] /ˈɛkwəti/
- deprecate [US ˈdEp-ɹə-kEɪt̚; GB -ɻ-; -p̚-, -pʔ-] /ˈdɛpɹə̣keɪt/
Réshang + approximáns:
- uvular [US ˈjμu-vjə-lɹ̩; GB ˈjμu-vjʊ-lɐ, -jə-] /US ˈjʊuvjələɹ; GB ˈjʊuvjʊlə, -jə-/
- Catherin [US ˈkæθ-ɹən; GB ˈkæθ-ɻɩn] /ˈkæθɹə̣n/
- Africa [US ˈæf-ɹɩ-kʌ; GB ˈæf-ɻɩ-kɐ] /ˈæfɹɪkə/
Zárréshang + approximáns: ez főleg akkor fordulhat elő, ha az /ɹ/ előtti /t/ ill. /d/ [ʧ] ill. [ʤ]-ként realizálódik.
- hatred [US ˈhEɪ-ʧɹəd ̚, -tɹ-; GB ˈhEɪ-ʧɻɩd ̚, -tɻ-] /ˈheɪtɹə̣d/
- metric [US ˈmEʧ-ɹɩk̚, -t-; GB -ɻ-] /ˈmɛtɹɪk/
Zárhang + laterális: a zárhang + approximánshoz hasonlóan itt is befolyásolja a szótaghatárt a zárhang realizációja.
- duplicate (névszó) [US ˈdʊu-plə-kət̚, ˈdʊup̚-lə-kət̚, ˈdʊupʔ-lə-kət̚, -μu-; GB ˈdjμu-plɩ-kət̚, ˈdjμup̚-lɩ-kət̚, ˈdjμupʔ-lɩ-kət̚] /US ˈdʊuplə̣kət; GB ˈdjʊuplɪkət/
- diplomat [ˈdɩp-lə-mæt̚, -p̚-, -pʔ-] /ˈdɪpləmæt/
Mellékhangsúlyos ill. hangsúlytalan szótagok
Az eddigiek alapján láthatjuk, hogy az, hogy mi áll a hangsúlytalan szótag elején, attól függ, milyen magánhangzó van az előző nukleuszban. De a fenti példákból az is kitűnik, hogy ha két hangsúlytalan vagy mellékhangsúlyos nukleusz között egyetlen mássalhangzót találunk csak, az a következő szótagba kerül.
- national [ˈnæʃ-ə-nɫ̩, ˈnæʃ-nɫ̩] /ˈnæʃənəl/
- fabulous [US ˈfæb-jə-ləs; GB ˈfæb-jɷ-ləs, -jə-] /US ˈfæbjələs; GB ˈfæbjʊləs, -jə-/
- answering [US ˈæn-sə-ɹɩŋ; GB ˈɑˑn-sə-ɻɩŋ] /US ˈænsəɹɪŋ; GB ˈɑːnsəɹɪŋ/
- relativity [US ˌɹ̮E-lə-ˈtʰɩv-ə-ɿi, -ti; GB ˌɻ̮E-lə-ˈtʰɩv-ə-ti] /ˌɹɛləˈtɪvəti/
- university [US ˌjμu-nə-ˈvɹ̩ˑ-s̨ə-ɿi, -ti; GB ˌjμu-nɩ-ˈvɜˑ-sə-ti] /US ˌjʊunəˈvɜːɹsəti; GB ˌjʊunɪˈvɜːsəti/
Ha pedig két mássalhangzó áll egymás mellett, azok rendszerint külön szótagba kerülnek, mert történetesen éppen úgy viselkednek, mintha egy hangsúlyos, hosszú magánhangzó után állnának.
- parenting [US ˈpʰEɹ-ən-tɩŋ; GB ˈpʰEɜ-ɻən-tɩŋ] /US ˈpɛɹəntɪŋ; GB ˈpɛɜɹəntɪŋ/
- chronically [US ˈk̮ʰɹ̮ɑn-ɩ-kli, -ɩk̚-li; GB ˈk̮ʰɻ̮ɒn-ɩ-kli, -ɩk̚-li] /US ˈkɹɑnɪkli; GB ˈkɹɒnɪkli/
Ütemcsoportok
Az angol egyik érdekessége, hogy a szótagolás más eredményre vezet, ha a szavakat elkülönítve vizsgáljuk, mintha egy mondaton belüli szavak csoportjaként. A mondatok ugyanis egy-egy főhangsúlyos szótag köré csoportosuló – többnyire hangsúlytalan, ritkábban mellékhangsúlyos – szótagok csoportjaiból tevődik össze, és e csoportok gyakorlatilag egy ütemben, hosszabb szavanként ejtődnek ki, így ezek szótagolása eltérő lehet az azokat alkotó egyes szavak önálló szótagolásától. Ezzel látszólag ellentmondok az előző posztban tett kijelentésemnek, hogy az angolban nincs átszótagolódás, ugyanis hangsúlytalan szótagban van, de hangsúlyos szótag elején sosincs. Az előző poszt viszont éppenséggel hangsúlyos szótagokról szólt, még ha ezt ott nem is domborítottam ki…
Az ütemcsoportokon belül tehát lehet átszótagolódás, de azok határán átnyúlva nem. Ugyanakkor a hasonulások működnek az ütemcsoportok között is, feltéve, hogy nem túl hosszú a kettőjük közt tartott beszédszünet.
Vegyük példának az All I could eat was an apple mondatot. Ez három ütemcsoport alkotja: az All, az I could eat, és a was an apple.
Az első egyetlen szótagból áll, így a csoporton belül nyilván semmiféle átszótagolódás nem lép fel. Mivel azonban a következő csoport magánhangzóval kezdődik (és egy ilyen jellegű mondatban itt tipikusan ritkán tartanak hosszabb beszédszünetet), ezért az önálló [US ˈɔːɫ; GB ˈσːɫ] helyett [US ˈɔːl; GB ˈσːl]-t találunk.
A háromszótagos I could eat utolsó szótagján van a hangsúly, ami megakadályozza, hogy a could [d]-je az eat-hez csapódjon, ezért lesz kiejtve [aɘ-kəd-ˈɪit]. (Ha hipotetikusan az első szótag lenne a hangsúlyos, akkor átszótagolódással *[ˈaɘ-kə-dɪit] adódna.) A következő csoport [w] hanggal kezdődik, emiatt az eat [t]-je hasonulhat: [aɘ-kəd-ˈɪip].
A harmadik ütemcsoportban a was és az an között átszótagolást találunk: [wə-zə-]. De az apple hangsúlya itt is közbelép, hogy az an és az apple között ne következhessen be átszótagolódás, így végül [wə-zən-ˈæpɫ̩]-t hallunk.
A teljes mondat tehát így hangzik: [US ˈɔːl aɘkədˈɪit wəzənˈæpɫ̩; GB ˈσː-].
Vizsgáljuk meg az előző poszt példamondatát: Jane ate an apple. Ebben szintén három ütemcsoport van: a Jane, az ate és az an apple. Látjuk, hogy az első kettő egyszótagos, így ezek határán két okból sem lehet átszótagolódás: egyrészt mert a csoportok közt nincs átszótagolódás, másrészt mert a hangsúlyos szótag nem vonzza magához a megelőző mássalhangzót. Ez utóbbi miatt nincs átszótagolódás az an apple csoportban sem. Az előző példamondattal szemben ebben a mondatban hasonulás sincs, legfeljebb az ate /t/-je lehet flap US-ben: [US ˈʤEɪn ˈEɪɿ ənˈæpɫ̩, -t-; GB ˈʤEɪn ˈEɪt ənˈæpɫ̩].
Szóösszetételek és kifejezések
A szóösszetételek ill. kifejezések viszont még ha egy ütemcsoportot alkotnak, akkor is megőrződnek bennük a szóhatárok átszótagolódás nélkül, még akkor is, ha a határ két oldalán egy-egy hangsúlytalan szótag van.
- car engine [US ˈkʰɑːɹ-ˌEņ-ʤən; GB ˈkʰɑːɻ-ˌEņ-ʤɩn] /ˈkɑːɹˌɛnʤə̣n/
- general election [US ˈʤEn-ɹəl-ɩ-ˌlEk-ʃən, -ə-ɹəl-; GB -ɻ-] /ˈʤɛnəɹəlɪˌlɛkʃən/
Ha viszont nem lexikális szó, hanem egy gramméma (pl. az it szó) szerepel a kifejezésben, akkor a szóhatár elmosódhat attól függően, hogy mi áll előtte.
- cut it [US ˈkʰʌɿ-ɩt; GB ˈkʰɐt-ɩt] /ˈkʌtɪt/
- take it [ˈtʰEɪ-kɩt̚] /ˈteɪkɪt/
- find it [ˈfaɘn-dɩt̚] /ˈfaɪndɪt/
Összegzés
A fentiek alapján megállapíthatjuk, hogy a hangsúlyos rövid és hosszú magánhangzók eltérő viselkedése kicsit felborítja a rendszert. Nyilván sokkal egyszerűbb lenne a szabályhalmaz, ha egyformán viselkednének, hiszen könnyebb lenne megtalálni a logikát a rendszerben, de egyrészt a fonetikai megfigyelések nem támasztják alá az egyforma viselkedést, másrészt a nyelvek nem feltétlenül logikus rendszerek, így nem várhatunk el vagy feltételezetünk logikus vagy párhuzamba állítható működést sem.