Mire lehet használni és mire nem? Alkalmas arra, amire kitalálták? De mire találták ki egyáltalán? És mire használják ma? A képzett hangokat vagy a hallott hangokat jelöli? Szubjektíven objektív elemzés következik gondolatébresztő célzattal – elsősorban a magánhangzók jelöléséről.
Az IPA jelölés
Az IPA egyrészt az Inernational Phonetic Association nevű szervezet rövidítése, másrészt az általuk kidolgozott és International Phonetic Alphabet-nek elnevezett ábécéé. Az „IPA jelölés” – értelemszerűen – az utóbbira vonatkozik, a továbbiakban az IPA alatt az ábécét kell érteni.
Az IPA a magánhangzókon és mássalhangzókon kívül tartalmaz különféle mellékjeleket is, melyekkel az alaphangok kiejtését lehet módosítani, pl. lehet jelezni, hogy egy hang kissé zártabb vagy nyíltabb (pl. [e̝], [e̞]), szótagalkotó (pl. [n̩]), orrhangon ejtett (pl. [ã]), meg még egy párat.
Magánhangzók
A magánhangzókról tudjuk, hogy a minőségük a nyelv vízszintes és függőleges helyzetétől, továbbá az ajkak kerekítettségétől függ. A nyelv mozgásának fizikai (biológiai) korlátai meghatároznak egy hangteret, melyen belül a nyelv gyakorlatilag bármilyen pozíciót felvehet. Ezt a hangteret szokták sematikusan az IPA magánhangzó-táblázatával szemléltetni, melynek alapjait bő egy évszázaddal ezelőtt rakták le.
Meghatározták ugyanis a hangtérnek a sarokhangjait, vagyis azokat a hangokat, melyek képzéséhez a nyelvet a lehető legelőbbre/-hátrébb és legfeljebb/-lejjebb kell állítanunk a szájüregben. A legzártabb és legelőbbre képzett hangot [i]-vel, a legzártabb és leghátrébb képzettet [u]-val, a legnyíltabb és leghátrébb képzettet [ɑ]-val, míg a legnyíltabb és legelőbbre képzettet [a]-val kezdték el jelölni. A négy sarokhang kirajzol egy négyszöget, melynek elülső és hátulsó oldalvonalai mentén további két-két, egymástól hangzásilag azonos távolságra lévő pontot (hangot) határoztak meg, így került be elöl az [a] és az [i] közé az [ɛ] és az [e], hátul pedig az [ɑ] és az [u] közé az [ɔ] és az [o]. Ez a nyolc hang alkotja az ún. kardinális hangok elsődleges csoportját, melyek arra szolgálnak, hogy a nyelvekben előforduló magánhangzókat hozzájuk lehessen viszonyítani.
Amint látjuk, a táblázat már itt elvesztette következetességét, hiszen a sarokhangokat a képzési helyük, azaz a beszélő által végzett artikulációjuk alapján határozták meg; míg a közbülsőket a hallgató által érzékelt hangzásuk alapján. A hallott hangok és az azokat előidéző artikulációk közti eltérések azonban nem feltétlenül arányosan változnak, tehát ha két-két hang között ugyanakkora hangzásbéli különbséget észlelünk, attól még nem biztos, hogy azokat a nyelv ugyanakkora elmozdulásai idézték elő, vagyis a képzés és az észlelés nem arányosan változik. Az, amit a beszélő produkál, és az, amit a hallgató észlel, külön-külön mérvadó – a kettő keverékére viszont egy meglehetősen öszvér viszonyítási rendszert eredményez.
![]() |
Grafikus ábrázolás
A beszédhangokat nem csak szövegesen, fonetikus ábécével lehet megjeleníteni, hanem grafikusan is, hiszen a magánhangzó-négyszög, még ha sematikusan is, de az emberi szájüreget ábrázolja oldalnézetben, melyben a magánhangzók képzési helyét, azaz a nyelv pozícióját nagyságrendekkel pontosabban be lehet jelölni, mint bármilyen fonetikus átírás mellékjeleivel. Illetve az IPA esetében csak be lehetne jelölni, ha tiszta viszonyítási rendszer lenne, de nem az. Emiatt a négyszögbe berajzolt „képzési” helyeket nem lehet megfeleltetni tényleges képzési helyeknek, így ezt az elvben nagy pontosságot nyújtó jelölési módszert az IPA a gyakorlatban nem tudja kihasználni. Illetve tudja használni, és használják is, de mint tudjuk: minden mérés ill. megfigyelés csak annyira lehet pontos, amennyire a használt viszonyítási/jelölési rendszer lehetővé teszi…
Már ebből is látszik, hogy az első bekezdésben feltett kérdésre – miszerint a fonetikus jelek a képzett hangot vagy a hallott hangot jelölik-e – nem lehet egyértelmű választ adni. Persze mondhatjuk azt, hogy mindkettőre használható, de ez egy kicsit olyan, mintha egy vonalzón csak az lenne biztos, hogy a két vége 20 cm-re van egymástól, de az osztásközök szélessége változó lenne. Tegyük fel, hogy egy 14 cm-es távolságot szeretnék valamire rájelölni: melyik vonáshoz, vagy melyik kettő közé tegyük a jelölést? Vagy ha két pont 12 osztásnyira van egymástól, akkor valójában hány centi köztük a távolság?
![]() |
Egy ilyen vonalzó arra persze használható, hogy egyeneseket húzkodjunk vele, de méréseket és számításokat senki sem akarna alapozni rá.
További magánhangzók
Később az IPA magánhangzó táblázatát további közbülső hangokkal egészítették ki (pl. [ə], [ɜ], [ɐ], [æ], [ʊ]), hogy elősegítsék többek közt az angol nyelv kiejtésének leírását is. Érdekes, vagy inkább érthetetlen módon azonban nem vezettek be önálló jelölést a világ nyelveinek (köztük a magyar) egyik leggyakoribb magánhangzójának, a nyílt-centrális (azaz a magánhangzó-négyszög alsó vonalának közepén álló) „á”-nak a jelölésére, mondván: azt ki lehet fejezni az elülső-nyílt hang centralizálásával, azaz a karakter fölé helyezett két ponttal is: [ä]. Ugyanakkor szükségesnek érezték, hogy az angolon kívül alig valamelyik másik nyelvben előforduló [ɜ] hang saját szimbólumot kapjon – ott valamiért elvetették az [ä] jelölés elvét követő [ ɛ̈ ] használatának lehetőségét. Vajon azért, mert a készítők jobban szem előtt tartották az angolt, melyben az [ɜ] létezik, az [ä] viszont önállóan nem?
Ezzel a döntéssel azonban belekódoltak egy újabb következetlenséget és félreértésre okot adó elemet a rendszerbe, hiszen csak idő kérdése volt, hogy a nyelvészek a gyakori [ä]-t kezdjék el jelölni a sima [a]-val, mivel a sarokhang [a] jóval ritkábban fordul elő a világ nyelveiben, így innentől kezdve az [a] hol a sarok- vagy ahhoz közeli, hol a centrális, magyar á-szerű hangot jelölte és jelöli. Ennek következtében sokan élnek abban a tévhitben, hogy pl. a magyar, német, spanyol, olasz [a] hang elöl képzett, hiszen a magánhangzó-négyszög balalsó sarkában látják ezt a jelet – de a látszat csal: az a jel nem az a jel…
Összesen 28 magánhangzót tartalmaz az IPA ábécé. Ahhoz, hogy pontosan lehessen jelölni egy-egy beszédhangot, egyszerre több mellékjellel is el kéne látni a tartalmazott magánhangzókat, ami nemcsak az olvasást nehezíti meg (amellett, hogy a betűtípusok sem biztos, hogy képesek egyáltalán helyesen megjeleníteni őket), hanem szembemegy az IPA egyik irányelvével is: lehetőség szerint minél kevesebb mellékjelet kell használni. A megoldás a magánhangzó-szimbólumok számának emelése lenne, azaz a hangtér felosztásainak számát kéne növelni.
Mássalhangzók
Az IPA kevesebb, mint száz mássalhangzót jelölő szimbólumot különböztet meg, ami elég kevésnek tűnik ahhoz képest, hogy az ember által képezhető és megkülönböztethető mássalhangzók száma közelebb áll az ezerhez. Persze mellékjelek halmozásával lehet százból ezret csinálni, de az sem az írást, sem az olvasást nem teszi kényelmesebbé.
A jelölést az is nehezebbé teszi, hogy a magánhangzókkal szemben a mássalhangzókat nem lehet egy a szájüreget ábrázoló táblázatba rendezni, mivel azon legfeljebb csak a képzés helyét lehetne jelezni, a módját (zár-, zár-rés-, rés-, pergőhang, stb.) viszont nem. Sőt, még a képzés helyét sem lehetne pontosan megadni, hiszen sok mássalhangzó képzésekor nem csak egy helyen van szűkület/zár a szájüregben, pl. a [w] képzésekor a nyelv háta a lágyszájpadlásnál okoz szűkületet, miközben az ajakkerekítés miatt az ajkaknál is összeszűkül a kiáramló levegő útja. A mássalhangzók pontos képzési helyét és módját emiatt nem lehet a magánhanzókhoz hasonlóan grafikusan ábrázolni, így vagy maradnak a kényelmetlen mellékjelek, vagy lényegesen ki kell bővíteni a mássalhangzó-szimbólumok készletét.
Fonetikus vagy fonémikus ábécé az IPA?
A fonetika az emberi beszédhangok képzésével foglalkozik, tehát az egyes nyelvek fölött, vagy ha úgy tetszik, alatt áll: minden nyelv minden nyelvjárása ugyanarról a jócskán ezer fölötti számú beszédhangot tartalmazó palettáról használ néhány tucatot, melyek bizonyos elemei persze egy-egy fonéma allofónjai, azaz kiejtési változatai. Ebből a hangkészletből a magánhangzók száma nyelvenként többnyire húsz-harminc alatt marad – ennyit még az IPA táblázat is képes megkülönböztetni. De mi van akkor, ha két nyelvjárás kiejtését szeretnénk összehasonlítani? És ha két külön nyelv egy-egy nyelvjárásáét – mondjuk egy magyar–angol kétnyelvű ember kiejtését szeretnénk leírni, amikor angolul és amikor magyarul beszél?
Akkor bizony gondban vagyunk: a magyar hat és az angol hot szó brit angol szerinti átírására például ugyanazt az [ɒ] jelölést szokták használni, pedig nyilvánvaló az eltérésük, és ezen sokat a mellékjelek használata sem segít. Az IPA magánhangzó-négyszög pedig a már említett keverék mivolta miatt nem alkalmas a hangok képzési/észlelési helyének pontos ábrázolására, így vonjuk le a végkövetkeztetést: az IPA ábécé precíz fonetikai átírásra alkalmatlan, mivel képtelen visszaadni a beszédhangok valós különbségeit.
Ez persze nem újdonság: az IPA ábécé használati javaslata szerint csak a jelentésmegkülönböztető szerepet betöltő hangok jelölésére ajánlják, más szóval: fonémikusnak. Hogy akkor mit keres az elnevezésben a phonetic szó? Bizonyára bővebb, hangtani (a fonetikát és a fonológiát is magába foglaló) értelemben használják. És mi szükség volt a sarokhangokra, mint viszonyítási pontokra, amikor a fonéma nem is egy konkrét beszédhang? Akkor viszont az IPA jelölésrendszerét a megalkotói mégiscsak fonetikusnak szánták – arra azonban a jelenlegi formájában nem alkalmas.
Legfeljebb tehát fonémikus átírásra alkalmas az IPA, mivel az, hogy egy fonémát milyen szimbólummal jelölünk, szinte mindegy, hiszen nem konkrét beszédhangot fejez ki – ennyiből jelölhetnénk akár vonalkóddal is. Persze sokkal több értelme van olyan karakterrel jelölni, ami utal az azt realizáló beszédhangra (vagy az egyikre a lehetséges allofónok közül), legalább megközelítőleg. Ezért a hat-ot és a hot-ot is írhatjuk fonémikusan /hɒt/-nak, már csak azért is, mert a fonémikus jelölés mindig csak egy-egy nyelven belül értelmezhető, így az előforduló azonos karaktereknek nincs sok jelentősége – csak nem szabad elfelejteni, hogy az azonosan jelölt fonéma számottevően eltérő képzésű beszéghangokat is takarhat.