Végre elérhetővé vált az a betűkészlet, amely tartalmazza a canIPA jelölésrendszer összes karakterét.
Sajnos azonban kerül egy kis üröm az örömbe.
A Sophonetica egy TrueType betűkészlet, így a Windows és a Mac OS is képes használni. Egy nagy probléma van vele: míg nyomtatásban jól olvasható, addig a képernyőn nagyon rondán néz ki kisebb betűméreteknél, valahogy így:
![]() The bigger the better. |
Nem értek a fontokhoz, de ha valaki igen és tudja, mi okozza ezt, vagy még inkább: tudja, mi erre a megoldás, nyugodtan javítsa ki és küldje vissza nekem a feljavított változatot.
Addig is, íme a betűkészlet!
Persze ahhoz, hogy tudjuk, hogy a betűkészlet melyik karakterével milyen hangot jelöl Canepari (különös tekintettel a mássalhangzókra), ajánlom mindenki figyelmébe a magánhangzókról ill. mássalhangzókról szóló (angol nyelvű) leírását.
A betűkészletről
A betűkészletben egy-egy jel többször is szerepelhet, mert amelyiket a Unicode is ismeri, az az abban definiált helyén és a privát tartományban, rendszerezve is megjelenik. A canIPA magánhangzói az U+E000 karakterkóddal kezdődnek: először az ajakkerekítés nélküliek majd az ajakkerekítésesek következnek a két táblázat sorainak megfelelően. Utánuk a nazális változataik jönnek, majd a zöngétlenek.
A mássalhangzók sora a nazálisokkal kezdődik az U+E1E0 kódnál; majd jönnek a zárhangok U+E270-tól; a zár-réshangok U+E300-tól; a réshangok U+E3F0-tól; az approximánsok U+E4E0-tól; a pergőhangok valamint a flap-ek és tap-ek U+E570-tól; a laterálisok pedig U+E5D1-nél kezdődnek. Ezek után következnek – az előbbi képzés módja szerinti csoportosítást követve – a szótagalkotó változatok.
Végül rengeteg, különféle mellékjelekkel kombinált szimbólum is helyet kapott a betűkészletben, mely így összesen több, mint 5000, azaz ötezer jelet tartalmaz. Ha ezt a számot összevetjük a hivatalos IPA 120-130 jelével, akkor könnyen belátható, hogy még ha azokat kombináljuk ill. el is látjuk mellékjelekkel, azok a kijelentések, hogy „az IPA-val minden emberi beszédhang leírható”, elég távol áll a valóságtól. A canIPA ábécé ellenben alkalmas a valóság leírására.