Legutóbb a gyorsabb beszédtempó mellett kieső magánhangzókról volt szó, most pedig nézzük meg, mikor tűnhetnek el a mássalhangzók. A kiegyszerűsödés továbbra sem kötelező.
A /t/ és a /d/
A kiesésre hajlamos mássalhangzók kis csoportját alapvetően a /t/ és a /d/ alkotja. Ha ezek valamelyike két mássalhangzó közé kerül, még akár szóhatáron is át, kieshet: /-CtC-, -CdC-/ = [-CC-].
- lists [lɩss, lɩsts] /lɪsts/
- friendship [ˈfɹ̮Eņʃɩp̚, ˈfɹ̮End̥ʃɩp̚] /ˈfɹɛndʃɪp/
- next week [ˈnEks ˈwɪik̚, ˈnEkst ˈwɪik̚] /ˈnɛkst ˈwɪik/
- wild man [ˈwaˑɘɫ ˈmæˑn, ˈwaˑɘɫd ̚ ˈmæˑn] /ˈwaɪld ˈmæn/
- held back [ˈhEˑɫ ˈbæk̚, ˈhEˑɫd ̚ ˈbæk̚] /ˈhɛld ˈbæk/
Nem esnek azonban ki, ha az előttük lévő mássalhangzó /ɹ/, ami csak US-ben fordulhat elő, hiszen GB-ben mássalhangzó előtt nem állhat /ɹ/.
/nt/ ill. /nd/
A két magánhangzó közötti /nt/ ill. /nd/ hangkapcsolatból – főleg US-ben – kimaradhat a zárhang, vagy ha nem, flap-ként is realizálódhat: /-VntV-, -VndV-/ = [-VnV- vagy -VnɿV-]. Ez akkor is tapasztalható, ha a kérdéses hangkapcsolatot egy szótagalkotó [ɹ̩]-ként ejtett /əɹ/ követi.
- winter [US ˈwɩnɹ̩, ˈwɩnɿɹ̩, ˈwɩntɹ̩; GB ˈwɩntɐ] /US ˈwɪntəɹ; GB ˈwɪntə/
- founder [US ˈfaΩnɹ̩, ˈfaΩnɿɹ̩, ˈfaΩndɹ̩; GB ˈfaΩndɐ] /US ˈfaʊndəɹ; GB ˈfaʊndə/
- twenty [US ˈtʰwEni, ˈtʰwEnɿi, ˈtʰwEnti, GB ˈtʰwEnti] /ˈtwɛnti/
- international [US ˌɩnɹ̩ˈnæʃənɫ̩, ˌɩnɿɹ̩ˈnæʃənɫ̩, ˌɩntɹ̩ˈnæʃənɫ̩; GB ˌɩntəˈnæʃənɫ̩] /US ˌɪntəɹˈnæʃənl̩; GB ˌɪntəˈnæʃənl̩/
Ha azonban a /t/ vagy a /d/ hangsúlyos szótag elején áll /n/ után, soha nem esik ki: /-VnˈtV-, -VnˈdV-/ = [-VnˈtʰV-, -VnˈdV-].
- internal [US ɩnˈtʰɹ̩ˑnɫ̩; GB ɩnˈtʰɜˑnɫ̩̩] /US ɪnˈtɜːɹnl̩; GB ɪnˈtɜːnl̩/
- indict [ɩnˈdaɘt̚] /ɪnˈdaɪt/
Amikor még Amerikában is kieshet a /ɹ/
Azt szokták mondani, az amerikai angolban mindenhol ejtik az r-t, ahol írásban jelölik. Ez alapvetően így is van, ám ott is előfordulhat, bár messze nem tipikus, hogy a mássalhangzó előtti /ɹ/ hang kiejtése elmarad. Ehhez azonban egy fontos feltételnek teljesülnie kell: az adott szóban később még egy (vagy több) /ɹ/ hangnak is jelen kell lennie valahol.
Vegyük észre az alábbi példák közt, hogy amikor egy /ɔː/-t követő /ɹ/ esik ki, akkor a magánhangzó kiejtése nem változik meg: ugyanúgy [σː] marad, mintha /ɹ/ követné, annak ellenére, hogy egyébként az /ɔː/ nem /ɹ/ előtti változatát jóval nyíltabban, [ɔː]-nak ejtik.
Azt is érdemes megfigyelni, hogy amennyiben az /ɜːɹ/ hangkapcsolatot nem szótagalkotó [ɹ̩]-ként ejtik US-ben, akkor az ejtett magánhangzó a brittel szemben nem [ɜː] lesz, hanem [əː].
- quarter [US ˈkʰwσˑɿɹ̩, ˈkʰwσˑtɹ̩, ˈkʰwσˑɹɿɹ̩, ˈkʰwσˑɹtɹ̩; GB ˈkʰwσˑtɐ] /US ˈkwɔːɹtəɹ; GB ˈkwɔːtə/
- further [US ˈfəˑðɹ̩, ˈfɹ̩ˑðɹ̩; GB ˈfɜˑðɐ] /US ˈfɜːɹðəɹ; GB ˈfɜːðə/
- surprise [US səˈpʰɹ̮aˑɘz̥, sɹ̩ˈpʰɹ̮aˑɘz̥; GB səˈpʰɻ̮aˑɘz̥] /US səɹˈpɹaɪz; GB səˈpɹaɪz/
Megjegyzem, a quarter-nek létezik egy /w/ nélküli változata is, melyből szintén kieshet az első /ɹ/ US-ben is: /US ˈkɔːɹtəɹ; GB ˈkɔːtə/.