Az angol nyelvjárások közti eltérések alapvetően a magánhangzók képzésében nyilvánulnak meg, és az alól nem kivétel pl. a back szó /æ/ hangja sem.
A /æ/ jelölés azt sugallja, hogy ennek a fonémának a leggyakoribb kiejtése az [æ] hang, amely a nyelv legalsó és legelőbbre tolt állásával képződik. (Ennek ugyan ellentmond az IPA magánhangzó táblázata, de arról már olvashattunk korábban, hogy miért nem célszerű arra hagyatkoznunk.) A tengerentúlon nagyjából ezt is tapasztaljuk, a Brit-szigeteken azonban erős kisebbségben van ez az ejtésmód.
Emlékeztetőül a Canepari-féle magánhangzó táblázat:
Amerikai változatok
Az amerikai nyelvjárások jókora részében az /æ/-t ugyanúgy vagy meglehetősen hasonlóan ejtik, mint a semleges változatban: [æ]. (Ez részben igaz a General American-ként is emlegetett „média amerikaira” is, de arról majd egy külön posztban lesz szó részletesebben.)
- back [bæk̚] /bæk/
- mass [mæs] /mæs/
/æ/ = [ɛ]
Számos változatban képzik kissé zártabb (azaz kevésbé alacsony nyelvállással ejtett) [ɛ]-ként ezt a fonémát, mely emiatt hangzásában közelebb áll a magyar e-hez. Ez a realizáció egyes déli ill. keleti területekre jellemző, vagy pl. Chicago környékére.
- back [bɛk̚] /bæk/
- mass [mɛs] /mæs/
/æ/ = [A]
Arra is találunk példát, bár kevesebbet, mint az iménti [ɛ]-re, hogy a képzés során a nyelv háta nem magasabban, hanem valamivel hátrébb áll: [A]. Ezzel a kiejtéssel találkozhatunk például Kaliforniában vagy Kanada egyes részein.
- back [bAk̚] /bæk/
- mass [mAs] /mæs/
/æɹV/ = /ɛɹV/
Az amerikai nyelvváltozatok egy részében az /æ/ kiejtése azonossá válik az /ɛ/ fonéma kiejtésével, ha /ɹ/ (és egy azt követő magánhangzó) előtt áll, így pl. a marry–merry ill. Barry–berry szópárok kiejtése megkülönböztethetetlenné válik, azaz a két magánhangzó képzése neutralizálódik. A nyelvjárások többségében az /ɛɹ/ és az /ɛəɹ/ fonémakapcsolat kiejtése közti különbség is eltűnt az előbbi javára, így azokban a merry–Mary ill. very–vary párok azonosan hangzanak. Ahol a két említett neutralizáció együtt van jelen, ott hármas összeolvadást tapasztalunk: a marry–merry–Mary-hármas mindegyike úgy hangzik, mint a merry: /ˈmɛɹi/.
- marry [ˈmæɹi, ˈmEɹi] /ˈmæɹi/
- merry/Mary [ˈmEɹi] /US ˈmɛɹi/
/æ/ + orrhang
Érdekes viselkedést figyelhetünk meg számos amerikai nyelvjárásban: orrhangok, azaz [m, n, ŋ] előtt az /æ/ kettőshangzóként is realizálódhat, melynek pontos képzése területenkénti eltérést mutat. Magánhangzóként általában a zártabb [ɛ]-ként ejtik, de kettőshangzóként is rendszerint ebből a hangból, vagy akár a lényegesen zártabb [E]-ből indulnak ki, majd a nyelv fölfelé és/vagy hátrafelé mozdul el. (A lenti átírásokban az [Ë] ill. [ɛ̈] jelölés a fenti táblázat 1D ill. 1E mezőjének felel meg.) Extrém esetben még az is előfordulhat, hogy az /æ/ kezdő hangja „átugorja” az /ɛ/ realizációját, azaz annál is zártabb pozícióból indul.
Az /æ/ és az /ɛ/ fonémák orrhang előtti képzése azonban csak a legritkább esetben egyezik meg, tehát pl. a man (/mæn/) és a men (/mɛn/) szavak kiejtése között különbséget tesznek a beszélők, legfeljebb a hallgató nem tud magabiztosan azonosítani egy szövegkörnyezetéből kiragadott szót, ha nem ismeri az adott beszélő kiejtési szokásait…
- Sam [sEˑɘm, sEˑËm, sɛˑɛ̈m, sɛˑm, sæˑm] /sæm/
- ban [bEˑɘn, bEˑËn, bɛˑɛ̈n, bɛˑn, bæˑn] /bæn/
Sőt, még olyat is hallhatunk, hogy az /æ/ felveszi az /eɪ/ fonéma kiejtését [ŋ] hang előtt, ami azonban nem okozhat neutralizációt, mivel az angolban az /ŋ/ fonéma soha nem követi az /eɪ/ fonémát, tehát */eɪŋ/ fonémasort nem találunk angol szavakban. De mint látjuk, ettől még fonetikusan előfordulhat.
- bank [bEɪŋk̚, bEɘŋk̚, bEËŋk̚, bɛɛ̈ŋk̚, bɛŋk̚, bæŋk̚] /bæŋk/
Brit változatok
/æ/ = [æ]
A kérdéses fonéma ma már szinte csak az RP-ben ill. a semleges nyelvváltozatban fordul elő nyílt [æ]-ként.
- back [bæk̚] /bæk/
- mass [mæs] /mæs/
/æ/ = [A]
A leggyakoribb realizáció a már fentebb is említett, [æ] és [a] közötti [A] hang, mellyel a Brit-sziget közepétől délre, dél-nyugatra találkozhatunk, pl. Leicester, Birmingham, Oxford, Southampton, Bristol környékén, ill. Cornwallban.
- back [bAk̚] /bæk/
- mass [mAs] /mæs/
Ez a hang előfordul a földrajzilag ebbe a térségbe ékelődő londoni Cockney-ban is, de nem az /æ/, hanem az /ʌ/ fonéma realizációjaként, így elméletileg kerülhet olyan helyzetbe egy hallgató, hogy hirtelen nem tudja hallás után eldönteni egy kiragadott szóról, pl. a [hAt]-ről, hogy hat-et (/hæt/) vagy hut-ot (/hʌt/) hallott-e, de ennek csekély a gyakorlati valószínűsége.
/æ/ = [ɛ]
Az [æ]-nél zártabban ejtett [ɛ] sem ritka Angliában. Amellett, hogy a médiában is gyakran ezzel a realizációval találkozunk, hallhatjuk a keleti, dél-keleti tájegységeken is, és a londoni Cockney-ban is, ill. Ausztráliában is.
- back [bɛk̚] /bæk/
- mass [mɛs] /mæs/
/æ/ = [a]
A magyar á-ra hasonlító [a] hangot alapvetően az északi területeken használják az /æ/ realizálására, így pl. York, Manchester, Newcastle tájékán találkozhatunk vele. A skót nyelvjárások mellett Wales és Észak-Írország is ehhez a csoporthoz tartozik. Sok helyen az [a] mellett az [A] változatot tekintik a művelt kiejtésnek, nem az [ɛ]-t vagy az [æ]-t.
- back [bak̚] /bæk/
- mass [mas] /mæs/
/æ/ = [ɐ]
Ezt a magyar á-nál kicsit zártabb [ɐ] hangot pedig többnyire Írországban hallhatjuk az /æ/ fonéma realizációjaként, de ugyanezzel a hanggal ejtik Dél-Angliában az /ʌ/-t is, a kettő egybeesése viszont a földrajzi távolság miatt nem okoz problémát.
- back [bɐk̚] /bæk/
- mass [mɐs] /mæs/